Jesienią zmienia się pielęgnacja twarzy. Wybieramy inne formuły oraz składy. Jakie kosmetyki warto włączyć w wieloetapową pielęgnację twarzy jesienią?

Serum do twarzy

Jednym z kosmetyków, które powinny się znaleźć w jesiennej kosmetyczce jest dobrze dobrane serum do twarzy. Powinno ono zadbać o nawilżenie skóry oraz przygotować ją do nadchodzącej zimy, która dla cery jest zdecydowanie najbardziej wymagającą porą roku – wiatr czy wysuszone ogrzewaniem powietrze nie służą skórze. Warto zainteresować się kosmetykami z wysokim stężeniem kwasu hialuronowego. Wybierając odpowiedni produkt dobrze jest sprawdzić, na którym miejscu w składzie znajduje się dany składnik. Im wyżej jest on wypisane, tym większe jest stężenie substancji w kosmetyku. Jesienią dobrze też zainwestować w ceramidy, które pomagają zamknąć wilgoć w skórze. Innym znakomitym wyborem będzie przeciwstarzeniowe serum. Czy jesienią można używać serum z retinolem? Jak najbardziej! Retinol jest substancją o udowodnionym działaniu, dobrze sprawdza się w profilaktyce pierwszych zmarszczek, pomaga je też zniwelować. Nie należy go jednak w wysokich stężeniach stosować latem ponieważ ma on działanie fotouczulające. Warto też pamiętać, że jest on bezwzględnie zakazany do używania przez kobiety w ciąży.

Krem do twarzy

W jesienną pielęgnację dobrze jest włączyć krem do twarzy o nieco bogatszej konsystencji. W jego składzie powinno się szukać składników, których zawartość w komórkach z wiekiem maleje. Jednym z nich jest na przykład kolagen odpowiadający za prawidłowe napięcie i elektryczność skóry. Można więc zainwestować w krem z kolagenem lub też zadziałać na twarz jeszcze dokładniej, używając kosmetyku z peptydami. Stymulują one bowiem skórę do produkcji kolagenu i elastyny dzięki czemu wygląda ona młodziej. Kremy o bogatszej konsystencji dobrze jest stosować przede wszystkim na noc, kiedy nie przeszkadzają one nakładaniu makijażu.

Czy jesienią można zrezygnować z ochrony UV?

Wiele osób myśle, że ochronę UV stosujemy tylko dopóty, dopóki dni są słoneczne i upalne. Słońce oddziałuje jednak na naszą skórę przez cały rok, dlatego również jesienią warto jest zainwestować w wysokiej jakości krem z filtrem. Istotne jest tu jego spektrum działania – powinien chronić on zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Warto też zwrócić uwagę na dostępne obecnie na rynku kosmetyki, które zapewniają również ochronę przed promieniowaniem podczerwonym czy światłem niebieskim. Będzie to miało szczególne znaczenie dla osób spędzających dużą część dnia przed ekranami.

Kuracje rozjaśniające

W wieloetapową jesienną pielęgnację twarzy warto włączyć również kuracje rozjaśniające. Uporają się one świetnie z przebarwieniami posłonecznymi, rozjaśnią niechciane piegi. Można na przykład stosować toniki ze złuszczającymi kwasami takim jak AHA. Tego typu tonik nie tylko złuszczy skórę, ale również przywróci jej odpowiednie pH po etapie oczyszczania twarzy. We wszelkich kuracjach rozjaśniających świetnie sprawdzi się również retinol. Jak już wspomniano lepiej stosować go poza miesiącami letnimi. W wieloetapową pielęgnację twarzy o charakterze rozjaśniającym można też włączyć maseczki w kremie czy w płachcie, zawierające w swoim składzie witaminę C, może bowiem ona skutecznie redukować przebarwienia, a ponadto rozświetli cerę i przywróci jej witalność.