Każdy z nas choć raz w życiu doświadczył zgagi.

Czym jest zgaga? Czy można jej zapobiegać? Czy istnieją domowe sposoby na pozbycie się jej?

Zgaga – co to takiego?

Zgaga jest nieprzyjemnym uczuciem pojawiającym się w okolicy zamostkowej. Objawia się pieczeniem albo paleniem i zazwyczaj pojawia się po posiłku. Może także przydarzyć się w trakcie snu, gdyż jej objawy nasilają się w przypadku zginania lub leżenia. Objawy zgagi są spowodowane cofaniem się treści żołądkowej do przełyku.

U zdrowych osób ten problem pojawia się dość rzadko. Poza uczuciem pieczenia lub palenia za mostkiem zgaga może dawać również inne objawy. Są to: kwaśny posmak w jamie ustnej, wrażenie powstania guli w gardle, suchy kaszel oraz ból gardła. Najczęściej przyczyną zgagi jest refluks żołądkowo-przełykowy.

W przypadku osób zdrowych zgaga zazwyczaj mija samoistnie, choć jej dolegliwości dość mocno dają się we znaki osobie, której się przydarzy. Właśnie dlatego warto znać domowe sposoby na pozbycie się tej dolegliwości. Na co warto zwrócić uwagę?

Domowe sposoby na zgagę

Jednym z domowych sposobów na zgagę jest łyżeczka sody oczyszczonej rozpuszczona w połowie szklanki wody. Pomysł ten jednak warto zastąpić innym, jeżeli zgaga dotyczy kobiety w ciąży. Kolejnym sposobem, na który warto zwrócić uwagę jest wypicie szklanki chłodnego mleka.

Można również spróbować pokonać zgagę migdałami. Wystarczy zjeść kilka z nich. Innym pomysłem jest zjedzenie banana lub ogórka. Dobrym sposobem jest również żucie gumy albo świeżego korzenia imbiru. Imbir jest skuteczny w przypadku zgagi z tego względu, że hamuje nudności, a także łagodzi stany zapalne w przewodzie pokarmowym.

O naturalnych sposobach leczenia różnych dolegliwości przeczytasz więcej w portalu: naturalcare.pl.