Od kilku lat można bardzo dużo usłyszeć o suplementacji witaminy D. Początkowo można było odnieść wrażenie, że powinno się to robić jesienią i zimą, ponieważ to właśnie wtedy nie ma tego słońca zbyt wiele. Ostatnio jednak pojawia się coraz więcej głosów, że witaminę D można i warto suplementować przez cały rok. Sprawdźmy więc jakie są skutki niedoborów witaminy D i dlaczego warto zażywać ją codziennie.

Skąd brać witaminę D?

Nie od dziś wiadomo, że witaminy D nie znajdziemy w jedzeniu, tak jak jest to w przypadku innych witamin. Nie możemy więc zdobyć jej w każdym możliwym momencie. Ta witamina powstaje w skórze pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, więc możemy pozyskać ją tylko przebywając na słońcu. 

To, co jest istotne, to że nie wystarczy wyjść na zewnątrz na kilka minut i witamina D magicznie pojawi się w naszym ciele. Konieczne jest wystawienie na słońce przynajmniej 18% powierzchni naszego ciała na około 15-20 minut. Jest to jednak bardzo ogólnikowe obliczenie, ponieważ na ilość witaminy D będzie wpływała nasza karnacja, masa ciała albo to, czy używamy filtrów przeciwsłonecznych. Warto tutaj również wspomnieć, że w okresie od września, do kwietnia, słońce pada pod takim kątem, że tej witaminy nam nie dostarcza. I to właśnie dlatego konieczne jest suplementowanie jej przez jesień i zimę.

Dlaczego warto suplementować witaminę D również latem?

Przede wszystkim dlatego, że używamy kremów z filtrem, które blokują dostawanie się do naszego ciała promieni słonecznych. Jest to niesamowicie ważne, ponieważ chronią nas one przed nowotworami skóry, ale też zapobiegają szybkiemu starzeniu się skóry. Mają one jednak ten minus, że przez nie tej witaminy D w naszym organizmie jest zdecydowanie za mało. Właśnie dlatego warto nie kończyć suplementacji w kwietniu, ale kontynuować ją przez cały rok.

Jakie są konsekwencje niedoboru witaminy D?

Niewiele z nas wie, ale jednym z objawów niedoboru witaminy D jest bezsenność. Kiedy pojawia się ten problem, raczej powodów szukamy w zupełnie innym miejscu. Mogą również pojawić się takie objawy jak biegunka, brak apetytu i bóle stawów i mięśni. Jeśli pojawią się w tym samym czasie, albo będą występować na zmianę to koniecznie udajcie się na badanie krwi i sprawdźcie, czy nie macie niedoboru witaminy D.