Ciąża to dla większości kobiet wspaniały okres w ich życiu pełen radości i niecierpliwego oczekiwania. Ten piękny stan wiąże się jednak również z wieloma dolegliwościami, które mogą się od siebie różnić w zależności od tego na jakim etapie w ciąży się znajdujemy. Nie każdy rodzaj bólu czy niedogodności w ciąży powinien być dla przyszłych mam powodem do stresu i niepokoju – niektóre objawy są całkowicie normalne.

Najczęstsze dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży

Do najczęstszych dolegliwości pierwszego trymestru (czyli od początku ciąży do jej 13 tygodnia) należą między innymi nudności, wymioty, zwiększona tkliwość piersi, zachcianki, trądzik hormonalny, zmęczenie. Może pojawić się również tak zwane krwawienie implantacyjne, które niepokoi wiele pań. Nie jest to jednak żaden powód do zmartwień ponieważ świadczy jedynie o tym, że zapłodniona komórka jajowa właśnie zagnieździła się w macicy. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości w związku z występującym u Ciebie krwawieniem bądź plamieniami z pochwy koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem prowadzącym ciążę. Również nieustające bóle brzucha a także duże i rozległe obrzęki powinny być sygnałem do konsultacji ze specjalistą. Pierwszy trymestr ciąży to okres, w którym najczęściej dochodzi do poronień dlatego nie należy lekceważyć żadnych pojawiających się objawów.

Najczęstsze dolegliwości w drugim trymestrze ciąży

Wiele przyszłych mam określa drugi trymestr ciąży (który trwa od14 do 27 tygodnia) jako jej najprzyjemniejszy okres ponieważ brzuszek nie jest jeszcze zbyt duży – a więc nie przeszkadza a dodatkowo za sprawą hormonów przyszłe mamy często odczuwają zwiększoną ilość energii. Mimo to i w tym czasie wiele kobiet dotyka szereg przykrych dolegliwości. Należą do nich między innymi zawroty głowy, nieżyt nosa, zmiany skórne, skurcze mięśni nóg czy chociażby powszechnie występujące bóle pleców. To co powinno nas zaniepokoić i skłonić do konsultacji z ginekologiem to chociażby pojawiające się w tym okresie krwawienia lub plamienia, ból i skurcze odczuwane w dole brzucha, obrzęki, zbyt wysokie ciśnienie czy na przykład świąd skóry.

Najczęstsze dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży

Trzeci trymestr ciąży (trwający od 28 do 40 tygodnia) to ostatni okres dzielący dziecko i przyszłą mamę od porodu. Ryzyko poronienia w tym czasie jest znacznie mniejsze niż na przykład w pierwszym trymestrze ciąży jednak i ten czas nie jest dla kobiet wolny od szeregu różnych dolegliwości. Przyszłe mamy mogą odczuwać chociażby duszności, opuchliznę stóp, żylaki, zgagę, ból pleców, bóle pod żebrami, zmęczenie. W tym okresie występuje również częste oddawanie moczu, a także mogą pojawić się tak zwane skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa) mające przygotować kobiece ciało do trudów związanych z czekającym je porodem. To co może nas zaniepokoić w tym okresie to między innymi brak ruchów płodu, występujące krwawienia lub plamienia czy też odejście wód płodowych przed wyznaczonym terminem porodu.

Oczywiście każda kobieta i każdy organizm jest inny dlatego występujące dolegliwości mogą być różne. U niektórych pań może pojawiać się więcej przykrych objawów, a u innych mniej i będą one występowały z różnym natężeniem. O wszystkich dolegliwościach warto zawsze rozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę, który będzie w stanie ocenić czy dane symptomy są naturalne czy jednak wymagają głębszych badań.