Rodzice to dla nas osoby bliskie i bardzo ważne. Zawdzięczamy im bardzo dużo i przez długie lata korzystamy z ich wsparcia na wielu polach. Niestety przychodzi czas, kiedy role się odwracają i to my musimy zająć się naszymi starzejącymi się rodzicami. Gdy stają się seniorami zaczynają zapadać na różne choroby przewlekłe i coraz częściej potrzebują pomocy swoich dorosłych dzieci. Jednym z bardzo często występujących problemów jest odmawianie przyjmowania posiłków. Dorosłe dzieci bardzo się martwią, gdy widzą, że rodzice czy teściowe tracą wagę i siły. Na szczęście jest kilka dobrych sposobów na to, by pomóc seniorowi.

Co robić, gdy bliskiemu seniorowi grozi niedożywienie?

Niedożywienie u osób starszych to bardzo poważny problem i nie należy go bagatelizować, bo może prowadzić nawet do przedwczesnego zgonu. Przede wszystkim należy obserwować osoby starsze, zwłaszcza jeśli nie mieszkamy z nimi na co dzień. To, że nasi rodzice twierdzą, że zjedli posiłek, nie oznacza że tak musiało być. Bardzo łatwo jest przegapić początki problemów z odżywianiem, które stają się bardzo widoczne dopiero wtedy, gdy osoba starsza zacznie nagle chudnąć i tracić siłę. Każdy z nas powinien wiedzieć, że jest rzeczą normalną, że seniorzy w pewnym wieku mają mniejszy apetyt i spożywają mniej posiłków. Nie oznacza to jednak, że mogą nie jeść wcale, bo taka sytuacja zawsze jest zagrożeniem. Gdy widzimy, że nasz senior ma problemy z jedzeniem najpierw powinniśmy poszukać przyczyny. Warto w sposób życzliwy porozmawiać ze swoim seniorem i wypytać dlaczego nie chce jeść. Czasami jest to po prostu brak apetytu, innym razem będą to trudności z rozdrabnianiem pokarmu z powodu braków w uzębieniu ale bywa też i tak, że senior nie je, bo ma poważne problemy z pamięcią i zwyczajnie nie pamięta o tym, by spożywać posiłki. Czasami może też okazać się, że senior ma kłopot z samodzielnym przygotowaniem posiłków.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli widzimy, że senior od kilku tygodni je zdecydowanie za mało, powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego, by wykonać podstawowe badania. Bardzo często za problemami z jedzeniem stoją poważne choroby, w tym również zaburzenia psychiczne. Być może dana osoba ma problemy z połykaniem albo po każdym posiłku odczuwa ból, jednak nikomu tego nie sygnalizuje. Badania pozwolą także wykluczyć występowanie anemii. Doświadczony lekarz przepisze witaminy oraz leki poprawiające apetyt. W sytuacji gdy stan seniora jest bardzo poważny i na przykład grozi mu odwodnienie, dość często konieczny bywa pobyt w szpitalu, gdzie można zadbać o wzmocnienie chorego poprzez podłączenie go do kroplówki a gdy sytuacja tego wymaga można także zastosować żywienie pozajelitowe. Zawsze warto udać się do lekarza, bo podpowie on jakimi sposobami zachęcić chorego do przyjmowania większej ilości wartościowych pokarmów. Wiele osób korzysta ze specjalnych preparatów aptecznych, które mają formę koktajlu i zabierają skumulowaną ilość wszelkich potrzebnych witamin i mikroskładników.